Na koniec pobytu odbyła się dwudniowa konferencja podczas której przedstawiciele poszczególnych muzeów prezentowali swoje placówki ich osiągnięcia, odbyły się także prezentacje przygotowane przez przedstawicieli EMA i EMF. Konferencji towarzyszyła wystawa na którą każde z muzeów prezentowało zabawkę charakterystyczną dla swojego kraju i kultury – Muzeum Zabawek z Kudowy Zdroju zaprezentowało Lajkonika. Całe spotkanie zwieńczyła uroczysta gala, z udziałem Ministra Kultury i Turystyki Turcji, gwiazd kina i muzyki. Konferencja jak i uroczysta gala były relacjonowane przez tureckie media.
Było to pierwsze tak duże przedsięwzięcie zrzeszające muzea zabawek i dziecięce, podczas którego uczestnicy dzieli się swoją wiedzą, dokonaniami, oraz zaowocowało wspólnymi planami na przyszłość. Materiały z konferencji zostaną opublikowane w formie książki w języku angielskim.

"Dzieciństwo jest największym skarbem człowieka. Wierzymy w ogromne znaczenie spotkania muzeów które wspólnie pracują na jedność całego świata. Dzieci są naszą przyszłością (...)" Sunay Akin założyciel Muzeum Zabawek w Stambule.